دوره 2، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 260-266 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی دکتری مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تهران، ایران
چکیده:   (728 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از ابعاد کیفیت مراقبت‌های سلامت به هنگام بودن مراقبت‌ها و ارائه مراقبت بدون تاخیر، به موقع و بدون زمان انتظار طولانی به بیمار می باشد. هدف این مطالعه بررسی میانگین زمان انتظار ویزیت متخصص طب اورژانس در بخس اورژانس بود.
روش پژوهش: پژوهش حاضر، پژوهشی مقطعی و از نوع کاربردی است. جامعه مورد مطالعه را پرونده مصدومین حوادث ترافیکی مراجعه کننده به بخش اورژانس یک بیمارستان عمومی در شهر تهران تشکیل دادند. نمونه با استفاده از فرمول حجم نمونه کوکران، تعداد 114 نفر محاسبه شد. نمونه گیری به‌صورت نمونه گیری در دسترس انجام شد. داده‌های مورد نیاز با بررسی پرونده بیماران و با استفاده از چک لیست محقق ساخته جمع آوری شد. داده‌های به دست آمده با استفاده از روش‌های توصیفی و شاخص‌های مرکزی از قبیل میانگین برای توصیف متغیرهای پژوهش و به‌وسیله نرم افزار SPSS 18 تحلیل شد.
یافته‌ها: در پژوهش حاضر میانگین زمان انتظار بیماران مراجعه کننده به بخش اورژانس بیمارستان 25/73 دقیقه بود. بیشترین میانگین زمان انتظار ویزیت متخصص طب اورژانس (50/71 دقیقه) مربوط به سطح تریاژ 5 و کمترین میانگین زمان انتظار مربوط به سطح تریاژ 1 با (میانگین 12/80) دقیقه بوده است.
نتیجه گیری: لازم است شاخص‌های استاندارد ملی برای میانگین زمان ویزیت متخصص طب اورژانس جهت تعیین تکلیف بیماران و شروع درمان، تـدوین و به‌صورت مستمر ارزیابی گردد.
 
متن کامل [PDF 596 kb]   (667 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶