دوره 3، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 33-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


استادیار، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (621 مشاهده)
زمینه و هدف: ایمنی بیمار به عنوان یک موضوع بسیار مهم و حیاتی در نظام‌های سلامت کشورهای مختلف به شمار می‌آید. کار گروهی و ارتباطات در پیشگیری و کاهش خطاهای پزشکی بسیار مهم هستند. این مطالعه با هدف بررسی رابطه بین کار گروهی پرستاران و ایمنی بیمار در بخش‌های مراقبت ویژه و جراحی بیمارستان‌های منتخب استان گیلان انجام شده است.
روش پژوهش: مطالعه حاضر از نوع تحلیلی بود که در سال 1395 در 30 بیمارستان منتخب استان گیلان انجام شد. جامعه پژوهش شامل کلیه پرستاران شاغل در بخش‌های مراقبت ویژه و جراحی (600 نفر) و مسئولین ایمنی 30 بیمارستان منتخب بودند. داده‌های کار گروهی توسط پرسشنامه ارزیابی کار گروهی و داده‌های ایمنی بیمار نیز با استفاده از چک‌ لیست استانداردهای الزامی بیمارستان‌های دوستدار ایمنی بیمار جمع آوری گردید و با استفاده از آزمون اسپیرمن و به کمک نرم‌افزار SPSS 16 مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت.
یافته‌ها: طبق نتایج این مطالعه بین ایمنی بیمار و کارگروهی پرستاران ارتباط معنی‌دار (0/05 > p) وجود داشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به ارتباط معنی‌دار کار گروهی با ایمنی بیمار، سرمایه ‌گذاری این مراکز در جهت افزایش فرهنگ کار گروهی، می‌تواند از وارد آوردن آسیب‌ها و عوارض احتمالی جدی به بیماران جلوگیری نموده و برای بیمارستان‌ها بازگشت سرمایه را نیز به همراه داشته باشد.
.
 
واژه‌های کلیدی: ایمنی بیمار، کار گروهی، بیمارستان
متن کامل [PDF 728 kb]   (367 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۶