دوره 2، شماره 4 - ( 12-1396 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 295-304 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی MPH، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران، ایران
چکیده:   (332 مشاهده)
زمینه و هدف: بیشتر اصلاحاتی که در نظام‌های سلامت دنیا صورت گرفته است در جهت افزایش کارایی، کیفیت و کنترل هزینه‌ها می باشد. با اجرای طرح تحول نظام سلامت، برنامه واقعی نمودن تعرفه‌های خدمات پزشکی با ابلاغ دستورالعمل ارزش نسبی خدمات سلامت در مهرماه 1393 خورشیدی آغاز گردید. یکی از مهمترین اهداف طرح تحول، کاهش پرداخت از جیب  بود. مطالعه حاضر به‌منظور تعیین میزان پرداخت از جیب بیمه‌شدگان تحت پوشش سازمان بیمه سلامت در بیمارستان‌های منتخب استان بوشهر انجام شد.
روش پژوهش: مطالعه تحلیلی حاضر، روی پرونده‌های بستری بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت در بیمارستان‌های منتخب تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بوشهر (بیمارستان شهدای خلیج فارس، بیمارستان شهید گنجی) در ماه‌های تیر و مرداد، دی و بهمن 1393 به عنوان جامعه آماری و شایع ترین خدمات بستری به عنوان نمونه، انجام شده است. داده‌ها با استفاده از چک لیست محقق ساخته و بررسی پرونده‌های بیمارستانی جمع آوری، کد گذاری شده و با نرم افزار SPSS 20 تجزیه و تحلیل گردید.
یافته‌ها: بر اساس نتایج مطالعه، میانگین هزینه سهم بیمار از 1050835 ریال در دوره تیر و مرداد به 611631 ریال در دوره دی و بهمن رسیده که 42/00 درصد کاهش دارد. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که با اجرای دستورالعمل ارزش نسبی خدمات، سهم سازمان بیمه سلامت از 79/00 درصد به 84/00 درصد افزایش و سهم پرداختی بیمار از 8/00 درصد به 4/00 درصد کاهش ‌یافته است.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان می دهد که دولت با افزایش منابع سلامت در طرح تحول سلامت توانسته است یکی از اهداف طرح را که کاهش پرداخت از جیب می باشد، محقق نماید.
متن کامل [PDF 828 kb]   (210 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۲