دوره 3، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 56-68 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (1165 مشاهده)
زمینه و هدف: خلاقیت کارکنان نقش بسزایی در بهره‌وری بیمارستان‌ها دارد. عوامل متعدد فردی و سازمانی بر خلاقیت کارکنان تأثیر می‌گذارد. این پژوهش با هدف بررسی رابطه بین فرهنگ سازمانی و خلاقیت فردی کارکنان در بیمارستان‌های شهر قزوین انجام شد.
روش پژوهش: برای انجام این پژوهش همبستگی و مقطعی از 2 پرسشنامه فرهنگ سازمانی و خلاقیت فردی استفاده شد که بین کارکنان بیمارستان‌های شهر قزوین بر اساس نمونه‌گیری سهمیه‌ای- تصادفی طبقه‌ای توزیع شد. تعداد 687 پرسشنامه کامل شده دریافت شد. تحلیل داده‌های پژوهش در 2 سطح آمار توصیفی و استنباطی با استفاده از نرم افزار SPSS 16 انجام شد.
یافته‌ها: میانگین امتیاز خلاقیت فردی کارکنان برابر با 2/37 از 3/00 امتیاز (در حد متوسط) و میانگین امتیاز فرهنگ سازمانی بیمارستان‌ها برابر با 2/95 از 5/00 امتیاز (در حد متوسط) بود. رابطه آماری معناداری بین خلاقیت فردی کارکنان و ابعاد فرهنگ سازمانی به‌دست آمد. ابعاد ریسک‌پذیری، توجه به جزئیات و فاصله قدرت فرهنگ سازمانی به میزان 4/00 درصد بر خلاقیت کارکنان بیمارستان‌ها اثر گذاشته است.
نتیجه‌گیری: مدیران بیمارستان‌ها با توجه به ارتباط بین فرهنگ سازمانی و خلاقیت کارکنان، می‌توانند با تقویت ابعاد کار گروهی، ریسک‌پذیری و نوآوری فرهنگ سازمانی، خلاقیت کارکنان را تقویت نموده و زمینه‌های خلق ایده‌های جدید را در سازمان افزایش دهند.

 
واژه‌های کلیدی: خلاقیت، فرهنگ سازمانی، بیمارستان
متن کامل [PDF 982 kb]   (1170 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۳