دوره 5، شماره 3 - ( پاییز 1399 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 197-208 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه علوم اقتصادی، دانشکده اقتصاد و مدیریت، دانشگاه ارومیه، ارومیه، ایران
چکیده:   (206 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از خطاهای معمول در سیاست­گذاری گردشگری، توجه صرف به جاذبه­های گردشگری بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی و امکانات موجود در جامعه است. یکی از مهم‌ترین امکانات لازم برای گردشگران، دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی باکیفیت در کشور مقصد می­باشد. هدف مطالعه حاضر بررسی تأثیر بهبود برخی شاخص‌های بخش سلامت بر جذب گردشگران خارجی بوده است.  
روش پژوهش: مطالعه حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی بوده و با استفاده از داده­های مربوط به شاخص­های توسعه جهانی (منتشرشده توسط بانک جهانی)، طی دوره زمانی 1996 تا 2016 انجام ‌شده است. نمونه پژوهش، شامل 82 کشور درحال­توسعه و توسعه­یافته بود. به‌منظور تحلیل داده­ها از روش آزمون بر پایه داده‌های پانل و روش رگرسیونی گشتاورهای تعمیم­یافته و نرم‌افزار Stata14 استفاده شد.
یافته‌ها: یافته­های حاصل از برآورد هر 4 مدل نشان داد که بهبود شاخص‌های بخش سلامت موجب افزایش میزان جذب گردشگر در کشورهای جهان شده است. هر 2 شاخص بخش سلامت برای 2 گروه از کشورها تأثیر مثبت و معنی­دار بر روی میزان جذب گردشگر خارجی داشته است. همچنین یافته­ها نشان داد سایر متغیرهای مستقل مدل ازجمله توسعه حمل‌‌ونقل هوایی، درآمد سرانه، بهبود فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه تجارت تأثیر مثبت و معنی­دار بر روی جذب گردشگران خارجی داشت.
نتیجه‌گیری: بهبود شاخص­های سلامت، از یک­سو به‌عنوان امکانات ضروری رفاهی گردشگران محسوب شده و از سوی دیگر استفاده از خدمات بهداشتی-درمانی از اهداف مهم گردشگری است؛ از منظر اجتماعی نیز بهبود شاخص‌های سلامت وجهه مثبتی برای جامعه می­باشد. لذا بهبود وضعیت بخش سلامت از ضروریات توسعه بخش گردشگری محسوب می­شود.
متن کامل [PDF 682 kb]   (70 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (61 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/4/11 | پذیرش: 1399/9/20 | انتشار: 1399/9/30