دوره 2، شماره 2 - ( 6-1396 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 154-161 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی، یزد، ایران
چکیده:   (997 مشاهده)
زمینه و هدف: بروز اشتباهات دارویی می تواند مشکلات جدی در سلامت عمومی به وجود آورد و تهدیدی برای ایمنی بیمار محسوب گردد که باعث افزایش مرگ و میر بیماران و همچنین افزایش هزینههای بیمارستانی می شود. لذا این مطالعه با هدف رتبه بندی علل بروز خطای دارویی از دیدگاه پرستاران بیمارستان‌های آموزشی منتخب دانشگاه علوم پزشکی یزد در سال 1395 انجام پذیرفته است.
روش پژوهش: مطالعه مقطعی حاضر بر روی 220 نفر از پرستاران شاغل در بیمارستان‌های آموزشی منتخب تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی یزد (بیمارستان شهید صدوقی، بیمارستان شهید رهنمون، بیمارستان افشار) و با استفاده از پرسشنامه استاندارد گلداستون انجام شده است. نمونه گیری به روش طبقه ای می باشد و با توجه به حجم جامعه در هر طبقه، نمونهها به صورت تصادفی انتخاب شده است. داده‌ها نیز با استفاده از نرم افزار آماری  SPSS 16 مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: شایع ترین علل بروز خطای دارویی به ترتیب چک نکردن اسم بیمار با داروی ثبت شده، بدخط و ناخوانا بودن دستور پزشک و تشابه اسمی 2 دارو عنوان گردید. چک نکردن اسم بیمار با داروی ثبت شده با میانگین و انحراف معیار (2/85 ± 3/45) بیشترین و تنظیم نادرست دستگاه انفوزیون توسط پرستار با میانگین و انحراف معیار (2/57 ± 8/81)، کمترین رتبه را از دیدگاه پرستاران داشته است.
نتیجه گیری: ایجاد و به کارگیری سیستم‌های نسخه نویسی الکترونیک، برگزاری دوره‌های آموزشی جهت ارتقای آگاهی پرستاران در زمینه داروشناسی، شناسایی انواع و علل شایع خطای دارویی و آموزش تکنیک‌های اصولی تجویز دارو، ضروری به نظر می رسد.
متن کامل [PDF 778 kb]   (1052 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۲۰