دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 289-276 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی ارشد سلامت سالمندی، پردیس بین الملل، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (2630 مشاهده)
زمینه و هدف: پیری جمعیت یکی از مهمترین پدیده‌های جمعیتی است که با افزایش هزینه‌ها و تقاضا برای خدمات بهداشتی درمانی همراه است. ازاین‌رو برنامه‌ریزی و بهره‌مندی از خدمات بهداشتی درمانی یک نگرانی بسیار مهم برای سالمندان و همچنین سیاستمداران است. این مطالعه با هدف بررسی وضعیت بهره‌مندی از خدمات سلامت سرپایی در سالمندان شهر یزد صورت گرفت.
روش پژوهش: مطالعه حاضر یک مطالعه مقطعی است که در آن 300 نفر از سالمندان شهر یزد با استفاده از روش‌ نمونه‌گیری طبقه‌ای انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامه 37 سؤالی که شامل 3 بخش اطلاعات جمعیت شناختی، مشخصات خانوار و وضعیت بهره‌مندی از خدمات سلامت بود، مورد پرسشگری قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار 20 SPSS  و آماره کای اسکوئر و رگرسیون لجستیک مورد تجزیه‌ و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: بیشترین مکان جهت دریافت خدمات سرپایی مطب پزشکان متخصص (34/0 درصد) و شایع‌ترین علت مراجعه جهت دریافت خدمات سرپایی (34/0 درصد) بیماری‌های قلبی عروقی بود. زنان (59/9 درصد) بیشتر از مردان و افراد خانه‌دار (61/4 درصد) بیشتر از سایرین از خدمات سرپایی بهره‌مند شده بودند. میانه هزینه پرداخت‌شده جهت خدمات سرپایی 50 هزار تومان به دست آمد و 53/2 درصد از سالمندان، کمتر از 50 هزار تومان هزینه کرده بودند. عوامل مؤثر بر بهره مندی از خدمات سرپایی، تأهل، بیمه مکمل، تحصیلات ،داشتن بیماری خاص و بعد خانوار مشخص گردید.
نتیجه گیری: بیماری‌های قلبی عروقی شایعترین علت استفاده از خدمات سرپایی سالمندان است که منجر به افزایش تقاضا جهت دریافت خدمات سرپایی می شود. بهره مندی از این خدمات همچنین متأثر از عواملی چون تاهل، بیمه مکمل، تحصیلات ،داشتن بیماری خاص و بعد خانوار می باشد. براین اساس برنامه ریزی صحیح در این زمینه ضروری به نظر می‌رسد.
متن کامل [PDF 1161 kb]   (788 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/10/8 | انتشار: 1397/12/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.