دوره 4، شماره 2 - ( 1398 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 124-114 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه مدیریت بازرگانی، دانشکده اقتصاد، دانشگاه پیام نور تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2136 مشاهده)
زمینه و هدف: در سازمان‌های نوین استقرار تفکر کارآفرینی و استفاده از آن امری اجتناب ناپذیر است و بینش و توانایی مؤسسان عامل تولد و مرگ سازمان‌هاست. پرورش و تقویت روحیه کارآفرینی در سازمان‌ها مستلزم فراهم آوردن بستری مناسب است و از جمله آن، ساختار و تشکیلات سازمانی بهینه می‌باشد. هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی تأثیر ساختار سازمانی بر روحیه کارآفرینی کارمندان ستاد معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز بود.
روش پژوهش: پژوهش حاضر به‌صورت مطالعه توصیفی- تحلیلی از نوع همبستگی می باشد. جامعه آماری این تحقیق، کلیه کارمندان معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 1396 بودند (260 نفر = n) که به روش نمونه گیری تصادفی طبقه‌ای تعداد 152 نفر از آن­‌ها به‌عنوان گروه نمونه انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. ابزار جمع آوری اطلاعات در این پژوهش، پرسشنامه ساختار سازمانی استاندارد رابینز و پرسشنامه کارآفرینی سازمانی محقق ساخته بود که ضریب پایایی آن‌ها از طریق آلفای کرونباخ به ترتیب 0/85 و 0/81 برآورد شد. جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات از شاخص­ های آمار توصیفی و استنباطی (ضریب همبستگی پیرسون، آزمون t تک متغیره و رگرسیون) و نرم افزار SPSS 19 استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد، میانگین مؤلفه‌های کارآفرینی سازمانی در ستاد معاونت درمان دانشگاه بالاتر از حد متوسط بود و ساختار سازمانی بر کارآفرینی سازمانی (0/08 r =) و رسمیت بر کارآفرینی (0/20  = r) تأثیر مثبت و معنی‌دار داشت. همچنین پیچیدگی بر کارآفرینی (0/16 r =) تأثیر منفی و معنی دار، تمرکز بر کارآفرینی (0/11 = r) تأثیر مثبت و غیر معنی‌دار داشت.
نتیجه گیری: می‌توان استدلال نمود که کاهش پیچیدگی و تفکیک افقی و عمودی در ساختار ستاد معاونت درمان و بهره‌گیری مؤثر از گایدلاین‌ها و رویه‌های استاندارد می‌تواند به‌عنوان راهکار مناسب و سودمند برای نوآوری در ارائه خدمات سلامت در بیمارستان‌ها و مراکز تابعه مورد استفاده قرار بگیرد.
متن کامل [PDF 914 kb]   (708 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/12/14 | انتشار: 1398/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.