دوره 5، شماره 1 - ( 1399 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 79-69 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، کمیته پژوهش‌های دانشجویان، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، اصفهان، ایران ، faeze.akbari14@yahoo.com
چکیده:   (1912 مشاهده)
هدف: مشارکت دولتی-خصوصی می‌تواند منابع لازم را برای پیشگیری از بیماری‌ها، ارائه مراقبت‌های مؤثر و ارتقای سلامتی فرد و جامعه در اختیار نظام‌های سلامت قرار دهد. هدف انجام این پژوهش، مروری بر استفاده از مدل مشارکت خصوصی-دولتی در ارائه و ارتقاء خدمات سلامت بوده است تا گستره استفاده از‌ این مدل و موفقیت آن در نظام‌های سلامت مورد بررسی قرار گیرد.
منابع اطلاعات و روش‌های‌ انتخابی برای مطالعه: این مطالعه به روش مروری و به‌صورت نقادانه انجام شد. در این مطالعه ترکیب کلید واژه‌های public-private partnership و health promotion یا  health deliveryیا health improvement یا health service ‌یا health care services و یا providing health services بدون محدودیت زمانی در پایگاه‌های اطلاعاتی , ISI , Scopus PubMed, Science Direct SID, و Magiran جستجو شد. تعداد 238 مقاله استخراج گردید و به صورت مرحله به مرحله مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: در نهایت 12 مقاله مرتبط با موضوع مطالعه به‌دست آمد که پس از مرور مقالات مورد استفاده، 4 تم اصلی: مشارکت دولتی-خصوصی و پیشگیری، مشارکت دولتی-خصوصی و بیماری‌های عفونی و واگیر، مشارکت دولتی-خصوصی و بیماری‌های مزمن و مشارکت دولتی-خصوصی و ارائه خدمات درمانی و بالینی، طراحی و اطلاعات تحت این 4 تم تفکیک شد.
نتیجه‌گیری: در‌جاییکه مشارکت دولتی-خصوصی از حمایت دولت برخوردار بوده و سازمان‌دهی شده ‌باشد با موفقیت بیشتری عمل می‌کند. دراکثر مقالات میزان مشارکت بخش خصوصی و منافع آن مبهم بود. شفاف سازی بیشتر در تعاملات بین این 2 بخش سبب اعتماد بیشتر سیاست‌گذاران به مشارکت‌های دولتی-خصوصی می‌شود.
متن کامل [PDF 866 kb]   (801 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/18 | انتشار: 1399/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.