دوره 5، شماره 4 - ( 1399 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 327-318 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشیار، مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گلستان، گرگان، ایران ، kabirmj63@gmail.com
چکیده:   (1251 مشاهده)
زمینه و هدف: بخشی از عمده هزینه‌های سلامت مربوط به مراقبت سرپایی است. از آنجا که هزینه‌های مربوط به تشخیص و درمان به طور سریع و روزافزونی در حال گسترش است؛ این مطالعه با هدف تعیین بار مراجعه و هزینه مراقبت‌های سرپایی بیماران تحت پوشش صندوق بیمه روستایی قبل و بعد از اجرای نظام ارجاع الکترونیک در استان گلستان انجام  شد.
روش پژوهش: این مطالعه توصیفی به روش مقطعی بر اساس اطلاعات 6 ماهه اول سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در کلینیک تخصصی کلیه بیمارستان‌ها و مطب پزشکان متخصص و فوق تخصص، مراکز تصویربرداری، آزمایشگاه، فیزیوتراپی، رادیوتراپی و داروخانه‌ها در بخش‌های دولتی و خصوصی استان گلستان انجام شد. مطالعه از نوع سرشماری و شامل اطلاعات تمامی بیماران تحت پوشش صندوق بیمه سلامت بود که برای دریافت خدمات به سطح دوم مراجعه نمودند. برای جمع­آوری داده‌های مورد نیاز از سامانه­های اطلاعاتی و اسناد موجود اداره کل بیمه سلامت با استفاده از نرم افزارExcel استفاده شد.
یافته‌ها: بار مراجعات جهت ویزیت متخصصین در بخش دولتی و خصوصی در 6 ماه اول سال 1397 نسبت به همین بازه زمانی در سال 1396 در کل صندوق‌ها و صندوق روستایی به ترتیب 23/2 و 32/6 درصد کاهش و در بخش خصوصی نیز به ترتیب 53/2 و 93 درصد کاهش یافت. هزینه ویزیت در بخش دولتی و خصوصی در کل صندوق‌ها به­ ترتیب 23/6 و 48 درصد و در صندوق روستایی به ­ترتیب 30/6 و 91/2 درصد کاهش یافت.
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج، پیشنهاد می­گردد، که هر چه سریعتر ظرفیت پرونده الکترونیک سلامت و تداوم ارائه خدمات به بیماران تحت پوشش پزشک خانواده در کل کشور فراهم گردد تا بتوان به یکی از اهداف مهم نظام ارجاع در کشور یعنی کاهش هزینه­های غیرضروری دست یافت.
متن کامل [PDF 806 kb]   (479 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (328 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/7/30 | انتشار: 1399/12/27

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.