دوره 6، شماره 4 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 352-342 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: 1399/127IR.UMSU.REC.


XML English Abstract Print


کارشناسی ارشد پرستاری، گرایش آموزش داخلی-جراحی، دانشکده‌ پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه، ارومیه، ایران ، bagherzadiaynaz@gmail.com
چکیده:   (1096 مشاهده)
زمینه و هدف: مدل اعتقاد بهداشتی یکی از مدل‌های پیشگیری برای مشکلات سلامت از قبیل بیماری‌های قلبی می‌باشد. هدف این مطالعه تعیین تأثیر مداخله آموزشی بر اساس مدل اعتقاد بهداشتی بر اعتقادات بیماران با تشخیص اولیه سندرم عروق کرونری حاد نسبت به رفتارهای پیشگیری‌کننده از بستری مجدد بود.
روش پژوهش: این پژوهش یک مطالعه نیمه تجربی بود. نمونه‌ها به روش نمونه‌گیری در دسترس از بیماران با تشخیص اولیه سندرم حاد عروق کرونری قلب، در حال ترخیص از بیمارستان سیدالشهدای ارومیه انتخاب و در 2 گروه مداخله و کنترل (35 نفرِ) به‌صورت تصادفی تخصیص شدند. بلافاصله قبل از مداخله، 1 و 3 ماه پس از مداخله از پرسشنامه‌ای محقق ساخته تحت عنوان «پرسشنامه‌ی رفتارهای پیشگیری‌کننده از بیماری قلبی و بستری مجدد» برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده شد. برای تحلیل آماری از روش‌های آماری مقایسه‌های چندگانه بونفرونی، تی تست و کای دو و نرم‌افزارSPSS 17  استفاده گردید.
یافته‌ها: در تمامی حیطه‌ها قبل از مداخله، میانگین نمره در 2 گروه مداخله و کنترل تفاوت معنی‌داری نداشت (0/05p>) که نشان‌دهنده‌ی همسان بودن نمرات در 2 گروه، قبل از مطالعه بود ولی در تفاضل میانگین نمرات رفتارهای پیشگیری‌کننده از بستری مجدد در زمان 1 ماه بعد از مداخله در حیطه‌ی آگاهی، شدت درک شده، موانع درک شده و خود کارآمدی و رفتارهای پیشگیری‌کننده از بستری مجدد و در زمان 3 ماه بعد، در حیطه‌ی آگاهی، موانع درک شده و راهنماهای عمل و رفتارهای پیشگیری‌کننده از بستری مجدد تفاوت معنی‌دار آماری وجود داشت(0/05p<) . مداخله روی حیطه‌ی حساسیت درک شده و منافع درک شده‌ی بیماران قلبی در زمان‌های 1 و 3 ماه پس از مداخله تأثیری نداشته است(0/05p>).
نتیجه‌گیری: با توجه به تأثیر مثبت اجرای مدل اعتقاد بهداشتی بر عقاید بهداشتی و رفتارهای پیشگیری‌کننده از بستری مجدد، می‌توان با برگزاری منظم جلسات آموزشی و پیگیری وضعیت بیماران، رفتارهای بهداشتی را تعدیل کرد و از بستری مجدد بیماران و هزینه‌های بستری پیشگیری نموده و باعث افزایش کیفیت زندگی بیماران شد.
 
متن کامل [PDF 631 kb]   (439 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (173 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/14 | انتشار: 1400/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.