دوره 6، شماره 4 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 328-317 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

radpour M, hataminasab S, nayebzadeh S. The Process Pattern of Value Co-creation in Healthcare Service Ecosystem. Manage Strat Health Syst 2022; 6 (4) :317-328
URL: http://mshsj.ssu.ac.ir/article-1-495-fa.html
رادپور محسن، حاتمی نسب سبد حسن، نایب زاده شهناز. الگوی فرایندی خلق مشترک ارزش در اکوسیستم خدمات سلامت. راهبردهای مدیریت در نظام سلامت. 1400; 6 (4) :317-328

URL: http://mshsj.ssu.ac.ir/article-1-495-fa.html


استادیار، گروه مدیریت بازرگانی،واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران ، hataminasab@iauyazd.ac.ir
متن کامل [PDF 1077 kb]   (357 دریافت)     |   چکیده (HTML)  (922 مشاهده)
متن کامل:   (134 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: داشتن رویکرد فراگیر و تبیین نقش و شیوه مشارکت بازیگران در اکوسیستم خدمات سلامت عاملی حیاتی در حوزه بهداشت و درمان به شمار می‌رود. پژوهش حاضر با هدف طراحی الگوی فرایندی خلق مشترک ارزش در اکوسیستم خدمات سلامت تبیین گردیده است.
روش‌ پژوهش: پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از نظر گردآوری اطلاعات توصیفی- پیمایشی و با روش کیفی 2 مرحله‌ای انجام گردیده است. ابتدا با استفاده از روش مروری نظام‌مند، مبانی نظری 23 مقاله و گزارش علمی در مبانی نظری خلق مشترک ارزش در حوزه سلامت مرور شد و الگوی اولیه طراحی گردید و سپس برای تأیید و تکمیل عوامل شناسایی شده در مرحله اول، با 10 نفر از خبرگان دانشگاهی و حرفه‌ای آشنا به مفهوم هم‌آفرینی ارزش در حوزه سلامت از طریق ترکیب نمونه‌گیری هدفمند قضاوتی و زنجیره‌ای انتخاب و با آن‌ها مصاحبه انجام گردید. تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از این مصاحبه‌ها نیز با روش تحلیل مضمون انجام گرفت.
یافته‌ها: در این پژوهش 3 مقوله و 54 زیرمقوله در سطوح اکوسیستم سلامت استخراج گردید. براساس نتایج به دست آمده، الگوی نهایی در 3 مرحله آمادگی فرایندی، شبکه ارزش فرایندی و دستاوردهای فرایندی در 3 سطح خرد، متوسط و کلان طراحی شد و بر اساس آن، کارکردها و وظایف نقش‌آفرینان در اکوسیستم خدمات سلامت تبیین گردید.
نتیجه‌گیری: وضوح نقش بازیگران و کسب آمادگی لازم برای ایفای نقش، زمینه‌ساز ابتکارات ساختاری در هم‌آفرینی ارزش محسوب می‌گردد. همچنین وجود بسترهای تسهیل‌کننده مشارکت از بعد فنی و قانونگذاری، زمینه مشارکت بیشتر را فراهم می‌کند. الگوی ارائه شده در پژوهش می‌تواند به عنوان راهنمایی برای هم‌آفرینی ارزش در اکوسیستم خدمات سلامت قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: خلق مشترک ارزش، اکوسیستم خدمات سلامت، الگوی فرایندی، مدیریت مشارکتی
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/8 | انتشار: 1400/12/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله راهبردهای مدیریت در نظام سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Management Strategies in Health System

Designed & Developed by : Yektaweb