دوره 6، شماره 4 - ( 1400 )                   جلد 6 شماره 4 صفحات 328-317 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه مدیریت بازرگانی،واحد یزد، دانشگاه آزاد اسلامی، یزد، ایران ، hataminasab@iauyazd.ac.ir
چکیده:   (912 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: داشتن رویکرد فراگیر و تبیین نقش و شیوه مشارکت بازیگران در اکوسیستم خدمات سلامت عاملی حیاتی در حوزه بهداشت و درمان به شمار می‌رود. پژوهش حاضر با هدف طراحی الگوی فرایندی خلق مشترک ارزش در اکوسیستم خدمات سلامت تبیین گردیده است.
روش‌ پژوهش: پژوهش حاضر از لحاظ هدف کاربردی و از نظر گردآوری اطلاعات توصیفی- پیمایشی و با روش کیفی 2 مرحله‌ای انجام گردیده است. ابتدا با استفاده از روش مروری نظام‌مند، مبانی نظری 23 مقاله و گزارش علمی در مبانی نظری خلق مشترک ارزش در حوزه سلامت مرور شد و الگوی اولیه طراحی گردید و سپس برای تأیید و تکمیل عوامل شناسایی شده در مرحله اول، با 10 نفر از خبرگان دانشگاهی و حرفه‌ای آشنا به مفهوم هم‌آفرینی ارزش در حوزه سلامت از طریق ترکیب نمونه‌گیری هدفمند قضاوتی و زنجیره‌ای انتخاب و با آن‌ها مصاحبه انجام گردید. تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از این مصاحبه‌ها نیز با روش تحلیل مضمون انجام گرفت.
یافته‌ها: در این پژوهش 3 مقوله و 54 زیرمقوله در سطوح اکوسیستم سلامت استخراج گردید. براساس نتایج به دست آمده، الگوی نهایی در 3 مرحله آمادگی فرایندی، شبکه ارزش فرایندی و دستاوردهای فرایندی در 3 سطح خرد، متوسط و کلان طراحی شد و بر اساس آن، کارکردها و وظایف نقش‌آفرینان در اکوسیستم خدمات سلامت تبیین گردید.
نتیجه‌گیری: وضوح نقش بازیگران و کسب آمادگی لازم برای ایفای نقش، زمینه‌ساز ابتکارات ساختاری در هم‌آفرینی ارزش محسوب می‌گردد. همچنین وجود بسترهای تسهیل‌کننده مشارکت از بعد فنی و قانونگذاری، زمینه مشارکت بیشتر را فراهم می‌کند. الگوی ارائه شده در پژوهش می‌تواند به عنوان راهنمایی برای هم‌آفرینی ارزش در اکوسیستم خدمات سلامت قرار گیرد.

 
متن کامل [PDF 1077 kb]   (357 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (133 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/8/8 | انتشار: 1400/12/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.