دوره 7، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 107-97 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUMS.FHMPM.REC.1400.013


XML English Abstract Print


استاد، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد، ایران ، mums.ac.ir@vafaeea
چکیده:   (852 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: سقف­گذاری بیمه سلامت به منظور مدیریت هزینه از سوی سازمان بیمه سلامت اجرا شد. در این طرح برای تعیین سقف پرداخت هر مرکز درمانی، عملکرد سال 1395 مبنا شدهاست و نباید بیشتر از عملکرد سال 1395 یا 10 درصد کمتر هزینه ایجاد کند. این مسئله منجر به ایجاد چالش‌هایی در بیمارستان‌های دولتی شده بود، لذا هدف از این مطالعه، تبیین چالش­های سقف­گذاری بیمه سلامت از دیدگاه صاحبنظران و ارائه راهکارهای پیشنهادی بود.
روش پژوهش: این مطالعه از نوع کیفی و به روش تحلیل محتوا در سال 1400 انجام شد. به منظور گردآوری داده­ها از مصاحبه­های عمیق و نیمه­ساختاریافته استفاده شد. جامعه پژوهش شامل صاحب­نظران نظیر مدیران ستادی و بیمارستان، مدیران گروه‌های پزشکی، مدیران و کارشناسان بیمه بودند. نمونه­گیری به شکل هدفمند انجام گردید. جمع­آوری داده­ها تا زمان تکمیل کدها ادامه یافت که در نهایت با 17 نفر مصاحبه انجام شد. تحلیل داده­ها نیز در هر فاز هم­زمان با گردآوری داده­ها و با استفاده از روش تحلیل محتوا و به وسیله نرم افزار MaxQDA 10 انجام پذیرفت.
یافته­ ها: در این مطالعه 2 مفهوم اصلی، چالش­های مدیریتی (شامل زیرمفاهیم انگیزش، ارزیابی عملکرد، پذیرش بیماران و هزینه بیمارستان‌ها) و چالش­های برنامه­ریزی (شامل زیرمفاهیم آموزش، زیرساخت­ها، هماهنگی بین بخشی و آینده نگری) بودند.
نتیجه­ گیری: بر اساس یافته‌های مطالعه و چالش­های بیان شده، سازمان بیمه سلامت می­تواند با در نظر گرفتن پیش­نیازهای لازم و ارائه راهکارهایی از قبیل راه اندازی سیستم نظارتی ارزیابی عملکرد، مدیریت هزینه، آموزش گروه­های هدف، شفاف سازی و اطلاع رسانی مناسب، گام­هایی در جهت ارتقای طرح مذکور بردارد.

 
متن کامل [PDF 897 kb]   (303 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (135 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/10/6 | انتشار: 1401/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.