دوره 7، شماره 2 - ( 1401 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 139-125 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه گرمسار، گرمسار، ایران ، sm.hosseini@fmgarmsar.ac.ir
چکیده:   (426 مشاهده)
زمینه و هدف: در زمان شیوع یک بیماری همه‌گیر، منابع از جمله تخت بیمارستان به‌شدت محدود شده و همه بیماران قابل درمان نیستند، درنتیجه جیره‌بندی تخت‌های بیمارستانی اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین، هدف از این مطالعه ارائه روشی برای ارزیابی و اولویت‌بندی بیماران مبتلابه کرونا جهت پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه بود.
روش بررسی: این مطالعه ازنظر روش گردآوری داده‌ها توصیفی-پیمایشی بوده و در مقطع زمانی تابستان 1400 انجام شد. پس از تشکیل پنل خبرگی با حضور 4 پزشک متخصص، با ترکیب روش‌های تجزیه‌وتحلیل تصمیم چندمعیاره، یک رویکرد 3 مرحله‌ای برای ارزیابی و اولویت‌بندی بیماران کووید-19 اتخاذ شد. در مرحله اول، معیارها و زیرمعیارهای مؤثر برای اولویت‌بندی بیماران توسط پنل خبرگی و پژوهش‌های مرتبط شناسایی و سلسله‌مراتب معیارها رسم شد. در مرحله دوم، روش بهترین-بدترین فازی برای تعیین وزن معیارها و زیرمعیارها به کار رفت. درنهایت، در مرحله سوم، راه‌حل مصالحه ترکیبی برای اولویت‌بندی 10 بیمار کووید-19 نیازمند، انجام و بحرانی‌ترین بیمار انتخاب شد.
یافته‌ها: با توجه به ارزیابی خبرگان، در میان 15 معیار بررسی‌شده، تعداد تنفس، PaO2/FiO2، اختلال هوشیاری، میانگین فشار شریانی و سن به ترتیب به‌عنوان 5 تا از مهم‌ترین معیارها در اولویت‌بندی بیماران کووید-19 جهت بستری در بخش مراقبت‌های ویژه تعیین شدند. علاوه بر این، 10 بیمار کووید-19 مراجعه‌کننده به بیمارستان شهدای پاکدشت با رویکرد پیشنهادی ارزیابی و اولویت‌بندی شدند.
نتیجه‌گیری: روش پیشنهادی می‌تواند به‌عنوان یک ابزار مفید در ارزیابی بیماران کووید-19 جهت پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه و پشتیبانی از تصمیمات حیاتی پزشکان استفاده شود.

 
متن کامل [PDF 1469 kb]   (199 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (220 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/1/28 | انتشار: 1401/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.