دوره 7، شماره 1 - ( 1401 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 82-70 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استادیار، گروه مهندسی صنایع، دانشکده فنی مهندسی، دانشگاه علم و هنر، یزد، ایران ، ali.sadri@gmail.com
چکیده:   (656 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: مکان­ها با ایجاد حس آسایش و آرامش و یا غم و اندوه، بر روی خودباوری افراد، اطمینان خاطر، شخصیت و سلامت فردی تأثیر بسزایی دارند. توجه به شاخص­های ادراکی کیفیت محیطی، می­تواند منجر به تغییرات پایداری در طرح­های معماری شود. هدف از این تحقیق، شناخت شاخص­های ادراکی کیفیت محیطی مراکز درمانی و استفاده از این شاخص­ها، برای ارزیابی کیفیت­های فیزیکی فضایی آن مراکز است. محیط مورد مطالعه تحقیق حاضر، یکی از بیمارستان­های خصوصی یزد بود.
روش پژوهش: مطالعه حاضر مطالعه‌ای مقطعی بود که در سال ۱۴۰۰ در یکی از بیمارستان­های خصوصی یزد انجام شد. جامعه آماری تحقیق شامل بیماران، ملاقات­کنندگان و همراهان بیمار و کارکنان بود. تعداد ۷۳ کاربر از بخش مراقبت و بستری کودکان و تعداد ۴۷ کاربر از بخش انتظار بیماران سرپایی، به روش نمونه­گیری در دسترس، انتخاب گردید. ابزار جمع­آوری داده­ها، پرسشنامه محقق ساخته، شامل ۲۷ سؤال با طیف ۵ گزینه­ای لیکرت و ۵ سوال جمعیت شناختی بود که روایی آن مورد تائید ۱۰ نفر از متخصصین حوزه معماری و روانشناسی، قرار گرفت. همچنین پایایی پرسشنامه با آزمون آلفای کرونباخ  با مقدار ۰/۷۵، تائید گردید. سوالات پرسشنامه شامل ۳ بعد از شاخص­های ادراکی کیفیت محیط بیمارستان بود. ۲ بعد، جنبه­ های فیزیکی فضاهای خارجی بیمارستان و فضای داخلی بخش­های مورد بررسی را ارزیابی می‌کرد و ۱ بعد جنبه­ های اجتماعی را ارزش­گذاری می‌نمود. برای تحلیل آماری از روش­های توصیفی (فراوانی، میانگین و غیره) و نرم‌افزار SPSS ۲۶ استفاده گردید.
یافته­ ها: برآیند درصدها در بعد جنبه­های فضایی- فیزیکی فضاهای خارجی بیمارستان، بخش مراقبت و بستری کودکان، بخش انتظار بیماران سرپایی و در بعد جنبه‌های اجتماعی- عملکردی فضاهای بیمارستان، به ترتیب ۲۵ +، ۳۸/۳۸ +، ۴۴/۷۳ + و ۳۶ + درصد به دست آمد.
نتیجه ­گیری: براساس نتایج به‌دست‌آمده، برآیند درصدها در بعد جنبه­ های فضایی- فیزیکی فضاهای خارجی بیمارستان، بخش مراقبت و بستری کودکان، بخش انتظار بیماران سرپایی و در بعد جنبه‌های اجتماعی- عملکردی فضاهای بیمارستان، حاکی از وضعیت مطلوب بعد از دید کاربران است.
 
متن کامل [PDF 999 kb]   (235 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (116 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1400/10/5 | انتشار: 1401/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.