دوره 7، شماره 2 - ( 6-1401 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 191-181 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.K.REC.1400.022


XML English Abstract Print


گروه روانشناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران
چکیده:   (186 مشاهده)
زمینه و هدف: در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو سطح بهزیستی روان­شناختی همواره پایین بوده و این خود باعث تشدید علائم در آن‌ها می­شود؛ براین اساس، پژوهش حاضر با هدف مقایسه اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و درمان هیجان­مدار بر بهزیستی روان‌شناختی در بیماران دیابتی نوع دو انجام شد.
روش پژوهش: این پژوهش نیمه تجربی از نوع پیش آزمون - پس آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود. جامعه آماری پژوهش را افراد مبتلا به دیابت نوع دو که در سال 1398 به کلینیک دیابت شهر سبزوار مراجعه کرده‌اند تشکیل دادند که  تعداد 45 نفر براساس فرمول کوهن و با استفاده از نمونه‌گیری در دسترس به عنوان نمونه انتخاب و به صورت گمارش تصادفی در 3 گروه آزمایش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی­، گروه آزمایش هیجان‌مدار و گروه کنترل جای گرفتند. ابزار گردآوری داده­ها پرسشنامه بهزیستی روان‌شناختی ریف  (2002) بود و برای تحلیل داده‌ها از نرم‌افزارSPSS 24  و از روش‌های آمار توصیفی و تحلیلی (تحلیل کوواریانس) استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد نشان داد شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی و روش درمانی هیجان­مدار بر بهبود بهزیستی روان­­شناختی بیماران دیابتی نوع دو موثر است (0/05 > p). همچنین نتایج آزمون تعقیبی نشان داد بین اثربخشی روش شناخت درمانی مبتنی بر ذهن­آگاهی و روش درمانی هیجان­مدار بر بهبود بهزیستی روان­شناختی بیماران دیابتی نوع دو تفاوت معنی‌داری وجود ندارد (0/05 < p).
نتیجه گیری: باتوجه به طیف وسیعی از عوامل مرتبط با بهزیستی روان­شناختی بیماران دیابتی، می­توان شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی و روش درمانی هیجان­مدار را جهت بهبود بهزیستی روان­شناختی بیماران دیابتی نوع دو پیشنهاد داد.

 
متن کامل [PDF 711 kb]   (75 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (91 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/1/21 | انتشار: 1401/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.