دوره 1، شماره 2 - ( 1395 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 82-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی، یزد، ایران
چکیده:   (2922 مشاهده)
آیه فوق و آیات زیادی در قرآن به موضوع نظم و برنامه ریزی در حرکت زمین، ماه و آفرینش آسمان‌ها اشاره دارد. همچنین اینکه برای هر مخلوقی قدر و اندازه ای در نظر گرفته شده و همه چیز حساب شده است، به عنوان مثال، میزان تابش خورشید در هر ثانیه و نحوه توزیع آن یا حرکت زمین در مدار معین. خلاصه اینکه اگر آفرینش بر طبق فرمول و برنامه ای نبود، هیچ محققی نمی توانست تحقیق کرده و نتایج تحقیق خود را تعمیم دهد. بنابراین آفریدگار عالم در آنجا که می فرماید «یدبرالامر» (خدا همه کارها را تدبیر می کند)، برای هر حرکتی، حسابی و برای هر حسابی، هدفی در نظر گرفته است. از طرفی معرفی زمان‌بندی دقیق و حساس انجام فرائض دینی نیز به همین نظم و برنامه ریزی و دقت در استفاده از وقت اشاره دارد (1 دقیقه زودتر از زمان خاص افطار کردن روزه را باطل می کند) و انسان را به داشتن برنامه ریزی در زندگی راهنمایی می کند.
 
واژه‌های کلیدی: سوره، یاسین، آیه ی 40
متن کامل [PDF 318 kb]   (926 دریافت)    
موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1395/12/10 | انتشار: 1395/12/28

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.