دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1396 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 129-118 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی خراسان شمالی، بجنورد، ایران
چکیده:   (4175 مشاهده)
زمینه و هدف: استانداردهای بیمارستان سبز، تلاشی سازمان یافته و هماهنگ در جهت وارد کردن برنامه‌های حفاظت از محیط زیست در داخل یک سازمان می باشد. هدف این مطالعه، تعیین وضعیت استانداردهای بیمارستان سبز در بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بود.
روش پژوهش: پژوهش حاضر مطالعه‌ای تحلیلی است که وضعیت استانداردهای بیمارستان سبز را در 7 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در سال 1395 ارزیابی کرده است. داده‌ها به وسیله 13 چک­لیست که به بررسی 8 متغیر بیمارستان سبز پرداخته است، جمع آوری گردید. تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 16 و آمار توصیفی (توزیع و درصد فراوانی و میانگین) و آمار تحلیلی (آزمون‌های t مستقل، ضریب همبستگی پیرسون و کولموگروف- اسمیرنوف) انجام گرفت.
یافته‌ها: میزان رعایت استانداردهای بیمارستان سبز، 67/41 درصد به دست آمد که بیشترین امتیاز مربوط به بیمارستان ب (74/08 درصد) و کمترین امتیاز مربوط به بیمارستان ث (53/27 درصد) بود. متغیر مدیریت مصرف آب با 52/12 درصد به عنوان اولویت اول برای بهبود به دست آمد. بین شاخص پسماند و مساحت بیمارستان، ارتباط معناداری وجود داشت و بین متغیر خرید در بین بیمارستان‌های آموزشی و  غیر آموزشی نیز  تفاوت معنادار به‌دست آمد.
نتیجه گیری: اجرای استانداردهای بیمارستان سبز، نیاز به یک برنامه ریزی جامع در خصوص 8 متغیر مورد مطالعه و شفاف سازی دستورالعمل‌ها و قوانین مربوطه، آموزش پرسنل و در نهایت مستند سازی اقدامات صورت گرفته دارد. در این راستا پیشنهاد می شود بیمارستان­ها برای ارزیابی داخلی خود از چک لیست­های انجمن مدیریت سبز ایران و راهکارهای پیشنهادی استفاده نمایند.
متن کامل [PDF 922 kb]   (3977 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/5/1 | انتشار: 1396/6/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.