دوره 3، شماره 4 - ( 1397 )                   جلد 3 شماره 4 صفحات 356-345 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ranjbar M, Rafiei S, Pakdaman M, Asarkar F. Survey Interaction Effects between the Factors Influencing on the Physicians' Decision and their Demographic Characteristics to cooperate in the Family Physician Plan by Using Discrete Choice Experiment. Manage Strat Health Syst 2019; 3 (4) :345-356
URL: http://mshsj.ssu.ac.ir/article-1-245-fa.html
رنجبر محمد، رفیعی سیما، پاکدامن محسن، اثرکار فاطمه. بررسی آثار متقابل بین مؤلفه‌های اثرگذار بر تصمیم پزشکان جهت مشارکت در طرح پزشک خانواده و ویژگی‌های دموگرافیک آن‌ها با استفاده از آزمون انتخاب گسسته. راهبردهای مدیریت در نظام سلامت. 1397; 3 (4) :345-356

URL: http://mshsj.ssu.ac.ir/article-1-245-fa.html


دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، مرکز تحقیقات مدیریت و سیاستگذاری سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
چکیده:   (1936 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به نقش و جایگاه پزشکان عمومی در طرح پزشک خانواده، شناخت و آگاهی از مؤلفه‌های اثرگذار بر تصمیم آن‌ها جهت ورود به این طرح، برای سیاستگذاران و برنامه ریزان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. هدف این پژوهش شناسایی مؤلفه‌های اثرگذار بر تصمیم پزشکان عمومی و همچنین تعیین اثر متقابل بین این مؤلفه‌ها و ویژگی‌های دموگرافیک پزشکان شاغل در دانشگاه علوم پزشکی یزد جهت مشارکت در طرح پزشک خانواده بود.
روش پژوهش: پژوهش حاضر از نوع توصیفی می‌باشد. این پژوهش بر روی 137 پزشک عمومی که به صورت سرشماری وارد مطالعه شده‌اند، با استفاده از تکنیک آزمون انتخاب گسسته در سال 1396 انجام گرفت. جمع آوری اطلاعات از طریق پرسشنامه‌ای که با استفاده از روش ارتوگونال به‌وسیله نرم افزار SPSS 24 طراحی شده بود، انجام گرفت. تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز با استفاده از مدل رگرسیون لوجیت به‌وسیله نرم افزار 13 Stata انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که مؤلفه "حقوق دریافتی بالاتر" برای پزشک عمومی مرد، پزشکان متأهل و پزشکانی با درآمد بالاتر مطلوبیت بالاتری ایجاد می‌کند. همچنین پزشکان متأهل به طور معنی‌داری تمایل بیشتری برای ارائه خدمات خارج از بسته و استفاده از تسهیلات مسکن و ایاب و ذهاب دارند. از طرفی پزشکان متأهل تمایل چندانی برای ادامه تحصیل و استفاده از سهمیه جهت قبولی در دوره تخصص ندارند. همچنین بین محل خدمت و وضعیت تأهل نیز رابطه معکوس و معنی داری وجود داشت.
نتیجه گیری: طراحی برنامه با در نظرگرفتن ویژگی‌های دموگرافیک پزشکان عمومی، می‌تواند با افزایش احتمال حضور پزشکان عمومی در طرح، همراهی بیشتر ایشان را برای پیاده سازی آن در پی داشته باشد. با توجه به تأکید قوانین بالادستی کشور مبنی بر لزوم اجرای برنامه پزشک خانواده و همچنین نقش و جایگاه مهم پزشکان عمومی در شکل گیری و اجرای موفقیت آمیز این برنامه، چنانچه سیاستگذاری در این حوزه به گونه‌ای انجام پذیرد که متغیرهای دموگرافیک را در نظر گرفته باشد، این برنامه جذابیت بیشتری برای تعداد بیشتری از پزشکان خواهد داشت.
متن کامل [PDF 1208 kb]   (585 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/11/23 | انتشار: 1397/12/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله راهبردهای مدیریت در نظام سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Management Strategies in Health System

Designed & Developed by : Yektaweb